Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Co zwiedzać

Biskupiec

warto w nim przejść się po malowniczym rynku i wspiąć na wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela

Stowarzyszenie cittaslow obejmuje 150 miast z 20 krajów, skupia miejscowości wolne od zgiełku, w których dba się o mieszkańców i turystów, tworzy enklawy wypoczynku i zabawy, troszczy o zabytki i środowisko.

Należą do nich m.in. Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Reszel, Święta Lipka.

Lidzbark Warmiński

zwany perłą Warmii, słynący ze wspaniałego gotyckiego zamku biskupów warmińskich, jednego z najlepiej zachowanych zamków w Polsce. Zdobią go dwupoziomowe krużganki, jedyne w Polsce, jakie w stanie nienaruszonym zachowały się do czasów współczesnych. W budynku mieści się muzeum, a przedzamcze zaadaptowano na stylowy hotel.

Reszel

Niepowtarzalną atmosferę tworzą urokliwa starówka z malutkimi kamieniczkami i ciasnymi uliczkami oraz pięknie odnowiony zamek warowny. Niegdyś typowa forteca nadgraniczna, później służyła jako rezydencja myśliwska. Dziś siedziba m.in. Galerii Sztuki Współczesnej, prezentująca prace najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Więcej na WWW.zamek-reszel.com

Święta Lipka

Kościół i klasztor jezuitów są jednym z najcenniejszych, światowej klasy zespołów barokowych w kraju. Wielką atrakcją są organy z ruchomymi figurkami. Można ich posłuchać codziennie o określonych porach albo podczas piątkowych koncertów. WWW.jezuici.pl/swlipka

Świętolipskie Wieczory Muzyczne (VII – VIII) sanktuarium maryjne, letnie piątki o 20.00

Olsztyn

Stolica województwa, kulturalne Centrum regionu, gotycki zamek i majestatyczna katedra. Zamek kapituły warmińskiej, którego jednym z administratorów był Mikołaj Kopernik.

W zamkowych salach mieści się Muzeum Warmii i Mazur; warto też odwiedzić zamkową wieżę, z której roztacza się widok na miasto.

WWW.muzeum.olsztyn.pl

Olsztyńskie Lato Artystyczne (połowa VI – połowa IX)  – muzyka, teatr, kabarety, festyny – ponad 100 wydarzeń kulturalno-rozrywkowych www.olsztynskielatoartystyczne.pl  m.in.

Olsztyńskie Noce Bluesowe (VII), amfiteatr pod olsztyńskim zamkiem WWW.blues.olsztyn.pl

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewamy Poezję” (koniec VI lub początek VII), WWW.spiwajmypoezje.pl

Olsztyńskie Koncerty Organowe (VII – VIII), katedra św. Jakuba, letnie niedziele o 20.00

Kętrzyn

Zamek prokuratora – gotycka warownia była siedzibą krzyżackiego prokuratora. Aktualnie w budynku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Przy okazji warto zobaczyć znajdujący się blisko zamku unikalny gotycki kościół o charakterze obronnym.

WWW.muzeumketrzyn.pl

Ryn

gniazdo Wallenroda – monumentalna budowla była niegdyś siedzibą komtura (zarządcy prowincji), a jednym z pierwszych zarządców był tu Fryderyk von Wallenrod.

Obiekt pełni funkcję hotelu, a zamkowe pomieszczenia można zwiedzać.

WWW.zamekryn.pl

Gierłoż

Wilczy Szaniec, w lesie koło Gierłoży można zwiedzać największą z europejskich kwater Aldolfa Hitlera.

Postawiono tu kilkadziesiąt bunkrów, z których obecnie pozostały ruiny.

WWW.wolfsschanze.home.pl